Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik się boi. Nie tylko ojca Wiśniewskiego. Także tego, że przez wystap.pl w Polsce zakończy się „apostazja kanoniczna”. Co prawda „kanonicznie” i tak – wbrew nazwie – nie ma jej od kwietnia, ale co to komu przeszkadzało? Skoro owce się pchały do proboszczów żeby się pochwalić, że „nie wierzą w Boga osobowego” (i podobno nadal pchają) to póki był ruch w interesie póty wszystko działało. I tak owce sądziły, że występują z Kościoła Katolickiego podczas, gdy były tylko ekskomunikowane czyli nie mogły jedynie przyjmować Komunii Świętej. Jeśli ten humbug działał nadal nawet bez zasłony dymnej, wprowadzonej w 1983 roku, to przecież dla biskupów tym lepiej.

Jedną z kilku osób w polskim Kościele, które wiedziały o tej manipulacji był ks. prof. Remigiusz Sobański. Niestety – nie powie już na ten temat niczego. Zmarł kilka dni temu. Szkoda. To był człowiek wielkiego formatu. Starał się być naukowcem w dziedzinie, która po prostu nie należy do nauki tylko niekończących się interpretacji i cytowania cytujących. Ostatecznie i tak wszystko zależy od papieża, który zatwierdza zdanie większości i kto się nie podporządkuje ten wylatuje z tej łodzi za burtę.

Arcybiskup Michalik od 20 grudnia ma na biurku poniższe pismo. Wie jaka jest odpowiedź i wie, że my wiemy. Archidiecezja Dublińska zdobyła się przynajmniej na przyznanie, że „Actus formalis” nie ma. Oczywiście tylko po to, by wymyślić nowy szczyt absurdu – listę osób, które dokonałyby tej autoekskomuniki gdyby było to możliwe. Kanclerze polskich diecezji wolą iść w zaparte, ryzykując kurs kolizyjny z Watykanem. W którą stronę Episkopat Polski poprowadzi jego Przewodniczący? Póki co panuje stary zwyczaj przemilczenia problemu.

Facebook Comments

Website Comments

 1. Zbigniew
  Odpowiedz

  Cytat: owce były tylko ekskomunikowane.
  Ekskomunika jest dla owiec przekleństwem przez Wspólnotę katolicką vel Kościół. Wielki Strach przed ekskomuniką mają np. politykierzy oraz zadeklarowani katolicy a w szczególności wieśniacy! Niech Pan nie pisze, że ekskomunika to bzdet!

 2. andrzej
  Odpowiedz

  Nie zgadzam się z tym. Dlaczego Kościołowi ma zależeć na tym, aby wierni występowali zgodnie z instrukcją? Rozumiem gdyby mówili, że w ogóle nie da się wystąpić. A tak? Każdy „wystąpiony” to dla nich strata złotówek i procentów w roczniku GUSu. Wiec dlaczego mówią, że da się wystąpić? I dlaczego „świeckie” wystąpienie jest dla nich gorsze?

 3. gregor
  Odpowiedz

  A gdzie jest ten dokument z Watykanu, na który powołuje się Dublin?? Jeśli polski Episkopat może kłamać na temat „Actus formalis”, to i irlandzki może kłamać na temat fikcyjnego pisma z Watykanu!! O tym autor nie pomyślał, bo mu to nie pasuje do teorii??

 4. admin
  Odpowiedz

  @Andrzej
  Jest gorzej – Pan się nie tyle nie zgadza co myli, a to różnica. Nie jest to ani strata złotówek (skoro ktoś chce wystąpić z kościoła to znaczy, że i tak go nie wspiera – prawda?) ani statystyczna (odsyłam do artykułu http://wystap.pl/kosciol-podaje-7-ochrzczonych-z-kapelusza ). A czemu KK woli mieć swój sugorat wystąpienia w miejsce podlegania prawu powszechnemu? To pytanie jest, wybaczy Pan, poniżej poziomu na którym mógłbym dyskutować.

 5. admin
  Odpowiedz

  @gregor
  „A gdzie jest ten dokument z Watykanu, na który powołuje się Dublin?”
  Nie ma go. Z tego co mi napisali wynika, że bajerowali i chodziło im po prostu o samo „Omnium in mentem”, opublikowane w grudniu 2009.

 6. andrzej
  Odpowiedz

  Ja nie twierdzę, że się na wszystkim znam. Ale dlaczego polski kościół nadal promuje swoją procedurę (poprzez strony z apostazja w nazwie), a irlandzki w tym samym czasie spuścił swoich apostatów na drzewo?

 7. admin
  Odpowiedz

  @andrzej
  Ponieważ tzw. „apostazja kanoniczna” vel „actus formalis defectionis ab Ecclesia catholica”, by trzymać się oficjalnej terminologii, jest w jego interesie – a nie niewierzących. Piszę o tym od pół roku i temu jest poświęcony praktycznie cały ten portal!! Choćby tu:
  „Kiedy papież miał w tym swój interes to zniósł tę zasłonę dymną z 1983 roku (por. pkt 25 FAQ), ale polscy biskupi panicznie boją się tego uznać, bo to by ich pozbawiło kontroli nad zbuntowanymi owcami i wydało je prosto w ręce wystap.pl i ?wystąpienia po włosku?. A Generalny Inspektor patrzy na ten cyrk i nadal ma w szafie w spadku po Michale Serzyckim prawo kanoniczne, którym biskup Budzik chce żeby się przejmował bardziej niż on sam!”
  http://wystap.pl/episkopat-idzie-w-zaparte/
  Polecam też uwadze http://wystap.pl/katolickie-witryny-apostazja-pl-i-apostazja-info-nasladuja-wystap-pl/ gdzie zostało ujawnione w jaki sposób obie witryny służyły celom Episkopatu Polski.

  PS: Proszę dokładnie formułować pytania i jeśli nie dotyczą bezpośrednio artykułu wysyłać na admin@wystap.pl.

 8. Adam
  Odpowiedz

  Irlandzki kościół już po prostu tak kurczowo nie trzyma się swojej władzy bo poniósł potężną klęskę po mega aferze pedofilskiej. Chcą być bardziej proobywatelscy.
  Polski kościół uzurpuje sobie rząd dusz, trzyma się kurczowo procedury wystąpienia swojej aby mieć nad nią kontrolę. I tak wiedzą że to tylko ekskomunika czyli blokada sakramentów a nie żadne wystąpienie. Wystąpienia nie ma i mówi o tym jasno kanon 11 KKan.

Post a comment