autor: Immanuel

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski raczył był wspomnieć o Wystap.pl w homilii na Jasnej Górze. To nieukrywane już zaniepokojenie jest wyjątkowo wymowne. Odniósł się tak naprawdę do groteskowego pisma GIODO do sądu, ujawnionego przez Wystap.pl (przypuszczalnie źle je interpretując). Skarżący jest zmuszony przez ustawę, GIODO i sam sąd udowodnić, że nie należy do Kościoła. No to udowadnia jak może – i ciągle mało. Powołać się na zatwierdzoną przez Sąd Najwyższy USA „teorię zgody” na podleganie prawu kościelnemu – mało. Wymienić wszystkie możliwe przepisy prawa polskiego i międzynarodowego o wolności religijnej – mało. Pokazać dowód przyjęcia oświadczenia przez parafię – mało. No to może definicja apostasia totalis – utrata wiary w boskość Jezusa Chrystusa? To też nie… Wychodzi na to, że można bluźnić przeciwko Duchowi Świętemu i Matce Boskiej a i tak z Kościoła się nie wystąpi bez poprawnego poproszenia o ukaranie ekskomuniką zgodnie z instrukcją abp Michalika, która była tak ważna, że nie przyjął jej we własnej archidiecezji.

Zwrócono niedawno uwagę najwyższym władzom polskiego Kościoła, że godzi to we wszystkich chrześcijan, zniesmaczeni sprawą są również niektórzy ateiści, a szarganie świętościami musi się spotkać z reakcją, której niestety nie ma. Chrześcijanie innych wyznań nie życzą sobie tak publicznego obrażania ich uczuć religijnych (i nie chodzi tu o niechlubny artykuł 196 kk), jak i wciągania sądu administracyjnego w sprawy teologiczne, bo to ośmiesza zarówno Polskę jak i wyznania chrześcijańskie. Zauważono, że źródłem problemu jest zapędzenie się polskiego Kościoła w ślepą uliczkę twierdzenia, że nie można z niego wystąpić bez zgody kurii diecezjalnej (choć jednocześnie służalczości GIODO, który to akceptuje). Skoro ta „instrukcja KEPu o apostazji” przynosi same kłopoty i żadnego pożytku to po co udawać, że jest cokolwiek warta? Z powodu tej nienormalnej sytuacji Episkopat sam generuje to nad czym tak ubolewa – radykalizację nastrojów antyklerykalnych a wręcz załamywanie się pokoju religijnego w Polsce. Póki co odpowiedzią jest chowanie głowy w piasek i tworzenie atmosfery męczeństwa.

Oficjalnie Kościół twierdzi, że bluźnierstwa przeciwko Duchowi Świętemu nie będą wybaczone. Spiritus Sanctus został jednak zakładnikiem Rady Prawnej Konferencji Episkopatu Polski. Wychodzi na to, że kto popełni ten ostateczny grzech pójdzie do piekła, ale i tak jako członek Kościoła Katolickiego, bo się nie zastosował do Świętej Instrukcji Apostatycznej. To zupełnie zrozumiałe. Nie wiadomo tylko czy wie już o tym Stolica Apostolska.

 

Facebook Comments

Website Comments

 1. rybsko
  Odpowiedz

  Oficjalnie Kościół twierdzi, że bluźnierstwa przeciwko Duchowi Świętemu nie będą wybaczone
  Uffff… No to teraz tylko jeszcze formalnie wystąpić z ziemskiego oddziału… 😉
  PS. Świetny tekst!

 2. nokoro
  Odpowiedz

  Duch Święty to klimat który tworzy dana wspólnota, społeczność. Co tworzysz tym żyjesz. Jak se człowiek stwarza bagno, to niech na nim mieszka. A kto mu zabroni. Fajnie, że przedstawiciele Watykanu w Polsce sami się ośmieszają i nie trzeba im pomagać. pozdrawiam

  • admin
   Odpowiedz

   Nie wiem o co Ci chodzi. Duch Święty to nie żaden klimat tylko Trzecia Osoba Trójcy Świętej – od Ojca i Syna pochodzi. Wiedziałbyś gdybyś poszedł na Mszę do najbliższego kościoła.

 3. Immanuel
  Odpowiedz

  Wygląda na to, że żadne świętości nie są tak ważne dla hierarchów Kościoła, jak święte prawo do gnębienia ludzi mających odmienne zdanie od nich. Oto prawdziwa twarz włodarzy Kościoła. Po owocach ich poznacie.

 4. Zbigniew
  Odpowiedz

  Z moich obserwacji różnych marszów i manifestacji przeciw laicyzacji i ateizacji w Polsce podżegają PiS-owcy i hierarchowie katoliccy! Napuszczają na ateistów falangi „MW”, „NOP” „ONR” i innych „Rycerzy” katolickich! Przy obecnej indolencji władz na ich wybryki chuligańskie obawiam się, że w Polsce może być drugi „Belfast”! Kiecuny ryczą z ambon, brońcie wiary ojców, tradycji, korzeni chrześcijańskich, multipleksu dla TV TRWAM i krzyża. Podżegają ciemne masy, że katolicy są gettoizowni, dyskryminowani, prześladowani w Polsce! W „Imię Boże” wyprowadzają ludzi na ulicę. Religijne frakcje obecnie rozwijają się w Polsce. Ci ludzie używają wiary jak obucha bez rozsądku!

 5. Adrian
  Odpowiedz

  Zapytajcie prof. Obirka. To były ksiądz i bardzo rozsądny człowiek. Był kiedyś gościem programu TVN „Inny punkt widzenia”. Niestety w internecie niedostępny. Pewnie kuria zabroniła.

Post a comment