Ciekawą rzecz – jeśli się wczytać – napisał dla KAI ks. dr Andrzej Maćkowski. Otóż słynne „Actus formalis defectionis ab Ecclesia catholica” z 13 marca 2006 roku to:

dokument, o randze dekretu ogólnego, Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych ?Actus formalis defectionis ab Ecclesia catholica?, ogłoszony po zatwierdzeniu (recognitio) przez Papieża Benedykta XVI w dniu 13 marca 2006 r. Co więcej, dokument ten posiada charakter interpretacji autentycznej tej właśnie instytucji kanonicznej, co oznacza, że obowiązuje ona wszystkich wiernych.

Przez przypadek dostałem swego czasu szczegółową analizę „Actus formalis” aż z Kanady. Jej autor widzi rzecz nieco inaczej:

Czyli – jest to dokument o randze dekretu ogólnego, który nie jest dekretem ogólnym i posiada charakter interpretacji autentycznej chociaż nią nie jest „ani w formie ani w substancji. No, i właśnie dlatego Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie mógł odesłać Dawida Sznajdera do instrukcji o formalnym wystąpieniu z Kościoła, które nie jest formalnym wystąpieniem z Kościoła!

Facebook Comments

Post a comment