nauka etyki powoduje apostazjęZ okazji nowego roku szkolnego kuria diecezjalna w Kaliszu wydała instrukcję duszpasterską dla katechetów. Widmo prawa nareszcie zajrzało w oczy, bo przypomina w niej, że trzeba zbierać oświadczenia od rodziców, którzy życzą sobie lekcji religii dla ich dzieci. Dotychczasową powszechną praktyką było „zapisywanie” wszystkich jak leci czyli po prostu traktowanie religii jak przedmiotu obowiązkowego z oczekiwaniem, że najbardziej uparci się „wypiszą”. Przypominanie proboszczom po 22 latach (!!) od wprowadzenia rozporządzenia MEN w sprawie religii w szkołach, by „dopilnowali sprawę oświadczeń, aby z powodu ich braku nie zostało wyeliminowane nauczanie religii w placówkach oświatowych” jest z jednej strony światełkiem w tunelu, ale z drugiej – przyznaniem, że lekceważenie prawa i ludzi, które zrodziło przełomową sprawę Państwa Grzelaków w Europejskim Trybunale Praw Człowieka, było niestety normą.

Jeszcze ciekawszy jest jednak punkt drugi. Kuria uczula, że uczeń, który wybiera etykę zamiast religii popełnia – uwaga – „pisemną apostazję”. Przejmować się tym chyba nie należy, bo zgodnie z kanonem 98 KPK nieletni o apostazji mogą pomarzyć jak o alkoholu. Co w 2009 roku rozpoznał walką Maciej Walczak u samego źródła czyli w Sekretariacie KEP. Oto wolność wyboru „po KEP-owsku”: każdy uczeń ma prawo wybrać między religią a etyką, ale jeśli wybierze źle to trafi do kajetu. I nie ma „ale ja jestem niepełnoletni i chcę się tylko uczyć„. Nie, drodzy państwo – nie z Prześwietną Kurią takie numery. Tym razem całej „procedury apostazji” nie potrzeba – wystarczy chodzić na etykę. Co jest tak naprawdę fundamentem tej edukacyjnej groteski – nawet kuria w wewnętrznym dokumencie nie pisze po prostu o „niechodzeniu na religię”, ale o wyborze do którego Kościół sam zachęcał a nawet wymuszał. I tak nauka etyki została „antykatechezą”, którą od początku miała zostać. Ten wybór jest równie kuriozalny jak między językiem polskim a językiem obcym. Etyka powinna być przedmiotem obowiązkowym, tak jak w Berlinie. Przy okazji dzieci przestaną dokonywać pisemnej apostazji.

PS: Chapeau bas dla Mateusza.

patrz też: „Coraz więcej uczniów wybiera ertykę„, „To wypędzanie ludzi z Kościoła

PPS: Ależ się narobiło! Kościół szybko się z tego wycofałWystap.pl trafiło do TVN24!

Portal wystap.pl, który informuje, jak formalnie wystąpić z Kościoła, zauważa, że aktu apostazji nie może dokonać osoba niepełnoletnia, poza tym sama procedura jest skomplikowana i nie polega na złożeniu jednego oświadczenia.