Okładka

23 stycznia 2013 r. miała miejsce premiera rynkowa książki niezależnego dziennikarza holenderskiego Ekke Overbeek’a pt. „Lękajcie się! Ofiary pedofilii w polskim kościele mówią„. Publikacja stanowi wnikliwe studium mentalności typowych wiernych w relacjach z duchownymi Kościoła katolickiego w Polsce. Mentalności, która z jednej strony w obawie przed ostracyzmem i napiętnowaniem przez społeczeństwo paraliżuje ofiary kościelnych pedofilów przed ujawnieniem swojej traumy, a z drugiej powstrzymuje dziennikarzy, organa śledcze oraz sądy przed jakąkolwiek próbą rzetelnego zbadania kwestii molestowania seksualnego nieletnich przez duszpasterzy. Autor stawia śmiałą tezę, że skala powyższego problemu przerasta wszelkie wyobrażenia Kościoła (z ks. dr Józefem Klochem włącznie), którą popiera skandalami ujawnionymi i dogłębnie zbadanymi m. in. w Stanach Zjednoczonych, Irlandii, Holandii, Belgii oraz Niemczech. Dodatkowym uzupełnieniem przekonań Holendra jest zaprezentowanie 12 świadectw ofiar księży – pedofili, z których oprócz cierpień psychicznych, powodowanych traumatycznymi doświadczeniami i wyrzutami sumienia mającymi swoje źródło w przekonaniu o własnej winie, wyłania się ponury obraz działań kleru, który czyni wszystko aby sprawy „zamieść pod dywan”.
Czytając książkę ciężko nie dostrzec analogii z doświadczeniami członków ekipy wystap.pl. Ekke Overbeek dokonując analizy z pozycji osoby, która nie wychowywała się w polskich realiach zwraca również uwagę na zaskakująco niskie wymiary kar wymierzane przez sądy pedofilom w sutannach oraz przypadki umarzania spraw przez prokuraturę. W naszych przypadkach GIODO i WSA w Warszawie robią wszystko aby zakwalifikować prawo do wolności religijnej jednostki jako sprawę dotyczącą relacji na linii Państwo – Kościół.
Zachęcamy do lektury. Książka kosztuje niecałe 30 zł z wysyłką lub 18,55 zł w formie e-booka.

autor: timmon

Facebook Comments

Website Comments

 1. admin
  Odpowiedz

  Polski Kościół ustami swego rzecznika ogłosił, że co prawda ubolewa i nawet potępia, ale o odpowiedzialności instytucjonalnej zakonów i diecezji nie może być mowy, bo to źli księża robili to niech sami płacą. Dla odmiany w Wielkiej Brytanii to… katolicka diecezja domagała się finansowej współodpowiedzialności zakonu.
  http://www.bbc.co.uk/news/uk-england-humber-20424136
  http://www.guardian.co.uk/world/2012/nov/21/christian-brothers-abuse-compensation-court
  http://www.hilldickinson.com/publications/insurance/2012/november/supreme_court_increase_the_cha.aspx
  http://www.leighday.co.uk/News/2012/November-2012/Supreme-Court-rules-Catholic-Brotherhood-vicarious
  http://www.solicitorsjournal.com/node/14687

Post a comment