Jednym z duchownych, którzy dzięki wystap.pl weszli w bliską relację z Biurem GIODO jest Ksiądz Prałat Tadeusz Żdanuk, proboszcz Parafii pw. św. Rocha w Białymstoku. Napisał był odpowiedź w sprawie pana, który chce wykazać, że adnotacje w księgach chrztów nie są łaską kurii lecz prawnym obowiązkiem. Oczywiście nie uznaje tego, że ów pan wystąpił z Kościoła, ale to nic nowego. Tego Episkopat Polski z zasady nie uznaje i choćby ktoś bluźnił przeciwko Matce Boskiej a instrukcji KEP-u o apostazji się nie podporządkuje to ekskomunikowany nie będzie. Cześć Matki Boskiej siłą rzeczy przegrywa z walką o władzę. Nie jest też czymś szczególnym niezrozumienie czym jest „przetwarzanie danych osobowych„. W praktyce okazało się, że mało który duchowny zdaje sobie z tego sprawę (co jest raczej złą wiadomością zarówno dla GIODO jak i Biskupa Stanisława Budzika). Uśmiech może wzbudzić skarżenie się, że skarżący „nie chce się zastosować” do instrukcji KEP-u. Nie to, co gromadka pożytecznych idiotów z apostazja.pl, która sama uczy księży co mają robić. 🙂 Najciekawsze jest jednak, że Prałat dopuścił się manipulacji. Pisze bowiem do urzędu, że „Pan [xxx] jak do tej pory (…) podlega prawu tego Kościoła (kanon 11 KPK)„. Zapomniał tylko dodać, że po zastosowaniu się do instrukcji KEP-u nic się tu nie zmieni ponieważ Kościół Katolicki nie uznaje wystąpienia. I właśnie dlatego cała ta instrukcja to wielopiętrowy humbug, który niczego nie daje.

[download id=”151″]

Facebook Comments

Website Comments

 1. Kasia
  Odpowiedz

  Coraz większego sensu w moich oczach nabiera akcja „Nie chrzcij swojego dziecka”.
  A tak w ogóle jak można sprawdzić, czy dana parafia przyjęła tę (nieważną już) Instrukcję? Muszą jakoś oficjalnie to dokumentować?

 2. admin
  Odpowiedz

  To nie parafia przyjmuje tylko biskup na terenie swojej diecezji i przekazuje swojemu duchowieństwu. To zaś można sprawdzić dzwoniąc i pytając, ale to już zrobiliśmy. Efekt kompromitujący – tylko bp S. Stefanek pamiętał co ma zrobić i ją formalnie przyjął w Diecezji Łomżyńskiej, dzięki czemu obowiązywała do 8 kwietnia 2010.

 3. Kasia
  Odpowiedz

  Czyli proboszcz powołuje się tutaj na nieistniejącą instrukcję, której jego biskup nigdy oficjalnie nie zaakceptował?
  To pismo jest śmieszne na zbyt wielu poziomach.

 4. admin
  Odpowiedz

  Nie Kasiu, proboszcz powołuje się na nieistniejącą instrukcję, której jego biskup nigdy oficjalnie nie zaakceptował i która nie dotyczy wystąpienia z Kościoła, bo kto został w nim ochrzczony podlega prawu kanonicznemu do śmierci chyba, że jest upośledzony umysłowo.

 5. piotr
  Odpowiedz

  Polskie ofiary księży pedofilów w światowej sieci

  2011-08-05, ostatnia aktualizacja 2011-08-04 23:55

  ”Największa organizacja zrzeszająca ofiary księży pedofilów chce pomóc osobom molestowanym przez polskich duchownych. I przekonać ich, że trzeba doprowadzić do ukarania przestępców – pisze dzisiejsza „Gazeta Wyborcza”.

  – Zorganizujemy we wrześniu w Warszawie spotkanie dla ofiar i ich bliskich. I drugie otwarte dla wszystkich, na którym będziemy dyskutować o problemie molestowania i o tym, jak uczynić Kościół i społeczeństwo bezpiecznymi i wolnymi od takich nadużyć – zapowiada Barbara Blaine, założycielka i przewodnicząca SNAP (Survivors Network of those Abused by Priests).

  Blaine o swoich planach mówiła wczoraj przed siedzibą Episkopatu Polski.

  Na chodniku rozłożyła kilkanaście zdjęć dzieci molestowanych przez księży. Wśród nich własne – gdy zgwałcił ją ksiądz, miała 13 lat.”

  źródło i więcej: http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80269,10066134,Polskie_ofiary_ksiezy_pedofilow_w_swiatowej_sieci.html

  • admin
   Odpowiedz

   To była kwestia czasu, kiedy ten worek otworzy się w Polsce… W Irlandii po historycznej mowie premiera w lipcu zmienił się ustrój państwa i swego czasu najbardziej katolicki kraj na świecie powędrował w stronę świeckiej republiki.

 6. admin
  Odpowiedz

  Jeśli uczucia religijne biskupa doznały uszczerbku to niech nie „woła” tylko złoży zawiadomienie do prokuratury. Najlepiej z kimś żeby było postępowanie. Jeśli tego nie zrobi to jest to wezwanie do cenzury prewencyjnej wykorzystując straszak artykułu 196.

 7. piotr
  Odpowiedz

  Politycy PiS zeznają na procesie Nergala
  13:49, 08.08.2011 /TVN24

  ”PROCES O OBRAZĘ UCZUĆ RELIGIJNYCH

  Przed sądem w Gdańsku toczy się proces przeciwko piosenkarzowi grupy Behemot, Adamowi Darskiemu ps. Nergal.

  […]Podczas koncertu w 2007 roku Darski nazwał kościół katolicki „zbrodniczą sektą”, odarł Biblię, a jej strzępy rozrzucił ze sceny. Za te czyny Ryszard Nowak, szefa Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami pozwał Nergala. Prokuratura w Gdyni zajęła się sprawą i oskarżyła artystę o znieważenie uczuć religijnych. ”

  źródło: tvn24.pl/-1,1713314,0,1,politycy-pis-zeznaja-na-procesie-nergala,wiadomosc.html

 8. piotr
  Odpowiedz

  Można krytykować religię

  Wojciech Lorenz 02-08-2011, ostatnia aktualizacja 02-08-2011 02:45

  ”Wszelkie próby ograniczania wolności słowa to złamanie konwencji ONZ ? uznali eksperci

  Najnowsza opinia Komitetu Praw Człowieka działającego przy ONZ może mieć historyczne znaczenie. Eksperci orzekli, że wolność słowa i wyznania są ?metaprawem” każdego człowieka. Dopiero z niego wywodzą się inne swobody. ? To bardzo zdecydowana interpretacja. Pokazuje, jak ONZ powinna rozpatrywać skargi dotyczące przekraczania lub łamania wolności słowa.

  To między innymi cios dla krajów, które chciały wprowadzić zakaz obrażania religii ? mówi ?Rz” prof. Gavin Phillipson, ekspert ds. praw człowieka z angielskiego Durham University.”

  źródło: rp.pl/artykul/11,696046-Mozna-krytykowac-religie.html

Post a comment