Na zgniłym Zachodzie permisywizm, konsumpcjonizm, totalitaryzm liberalny i homomasoneria, ale Diecezja Rzeszowska dzielnie odpiera ataki cywilizacji śmierci. Dostałem informację z Rzeszowszczyzny, że nadal trzyma się tam zwyczaj publikowania spisów parafialnych. Podobno tylko Bóg wie co myślimy, ale w takiej na przykład Nockowej wie to chyba od swojego proboszcza, ks. Aleksandra Śmietany. W parafii jest 4289 dusz, katolików 4283, heretyków sześciu, niewierzących zero. Heretycy wyglądają na jedną rodzinę. Uwaga – mogą być płodni!

Wygląda na to, że na Rzeszowszczyźnie przetrwało w świadomości społecznej Status Animarum. Był to rodzaj parafialnego spisu powszechnego wprowadzonego przez Kościół po soborze trydenckim, aby policzyć własne „zasoby ludzkie” po przyjęciu w 1555 roku zasady „czyja władza tego religia”. W Polsce straciły rację bytu po utworzeniu w 1946 roku z 25-letnim opóźnieniem Urzędów Stanu Cywilnego (II RP tej reformy nie chciała). Jeśli jednak nostalgia niektórych proboszczów pozwala zobaczyć ogłaszane z pełną powagą dane, że w ich parafii nie ma niewierzących to powinniśmy im być wdzięczni za tę niespodziewaną dawkę przedniego humoru” – skomentował Maciej Psyk, założyciel portalu www.wystap.pl.

Facebook Comments

Website Comments

  1. uisyr
    Odpowiedz

    Widać według księdza chrzest małego, nieświadomego dziecka sprawia, że w dorosłości ze 100% pewnością ochrzczony wierzy. To tak jakby szczeniaka pomazać wodą i oczekiwać by jako dorosły pies wierzył, że jest kotem.

  2. Paweł K
    Odpowiedz

    Od czasu wpisu zmieniono zapis heretycy na innowiercy. Przejrzałem pobieżnie dane „statystyczne” wierzących na stronie diecezji i jestem zbudowany. Widać braki w statystykach niewierzących i innowierców. O ile innowiercy są podani co do rodziny – tak do 50 osób na parafię – to z niewierzącymi jest problem. Widać okrągłe liczby – 50, 100, 400. Cieszy mnie ta ich niepewność, bo sami nie wiedzą jak zakwalifikować aktualnie dość popularną grupę „wierzących” obecnych w kościele tylko z okazji własnych uroczystości typu ślub, czy pogrzeb.

Post a comment