W sprawozdaniu GIODO za 2005 rok znajduje się efekt  „macania słonia” jakim było – i nadaj jest – podleganie przez kościoły ustawie o ochronie danych osobowych. Na początku 2006 roku zaczęła to robić apostazja.info. Jak się jednak okazuje, nie była pierwsza. Wcześniej wysłano podobne pisma, które otrzymały sygnatury GI-DP-024/120/04 i GI-DP-024/394/04. GIODO sam podaje, że w tych sprawach zasłonięto się „i 3” z art. 43 ust. 2 ustawy czyli dopisaniem kościołów do przepisu chroniącego tajemnice państwowe (sprawozdanie za rok 2004, s. 260). Pokazuje to, że możliwość pozbawienia praw obywateli polskich z powodu tej manipulacji nie jest teoretyczną spekulacją, ale miało miejsca w konkretnych przypadkach – i pisze o tym sam GIODO!

PS: Wszystkie sprawozdania GIODO od powstania urzędu.

GIODO potwierdza, że powoływał się „na odczepnego” na Konkordat i dwie „ustawy majowe”, którymi premier Rakowski chciał kupić przychylność Kościoła w wyborach z 4-go czerwca 1989 roku. To jakaś sofistyka. Równie dobrze można powiedzieć, że Kodeks drogowy przyznał Polakom prawo do pielgrzymek. Jeśli prawo coś komuś przyznaje to znaczy, że wcześniej tego nie miał. Tymczasem ani w roku 1998 ani 1989 NIC się w tej mierze nie zmieniło. Praktyka kartotek parafialnych rozwinęła się w Kościele katolickim w XVII wieku. Biskupom nawet do głowy wówczas nie przyszło, by prosić o zgodę króla Zygmunta III Wazę. Od tego czasu kartoteki parafialne prowadzono pod każdym królem, cesarzem, okupantem, prezydentem i składem Rady Państwa. Dlaczego więc GIODO twierdzi, że to co jest jego wewnętrzną sprawą zależy od dobrej woli władzy świeckiej? Czy to aby nie walka z Kościołem? 🙂

Facebook Comments

Website Comments

  1. Rafał
    Odpowiedz

    Uwagi organizacyjne: Za dużo w tych informacjach obrazków, a ten akurat jest w ogóle słabo czytelny. Jeżeli coś jest zapisane w PDF-ie, to nie powinno być problemem pokazanie tego jako zwykłego tekstu.
    Poza tym częstotliwość informacji jest duża. Czy jest w tym WWW jakaś strona z linkami do ostatnich informacji? Byłaby nieco wygodniejsza niż kopiowanie adresów z e-maili.

  2. admin
    Odpowiedz

    Jest za dużo, bo się mnóstwo dzieje i robota idzie na 500%. 🙂 Na dole jest do kliknięcia „starsze wpisy”, poza tym lista 30-u ostatnich jest z prawej strony. Do tego jest jest szukanie miesiącami i wyszukiwarka.

Post a comment