Ofiary pedofilii w Belgii wystąpiły przeciwko władzom kościelnym. Adwokat Walter Van Steenbrugge

(…) zarzuca  władzom Kościoła, w tym również papieżowi, brak reakcji na doniesienia o setkach ofiar nadużyć księży. Jak zaznaczył, papież „mianuje biskupów i jest ich przełożonym, co czyni go odpowiedzialnym za ich błędy„. – Można go również obarczyć odpowiedzialnością za własne błędy. Nie zareagował osobiście ani nie wydał żadnych dyrektyw, co umożliwiło dalsze trwanie nadużyć i pogłębienie szkód – powiedział.

Jeśli dojdzie do procesu będzie powielane to, co w USA już zrobił Jeff Anderson czyli obalanie immunitetu Stolicy Apostolskiej. Druga linia obrony Watykanu to twierdzenie, że papież nie zatrudnia biskupów w sensie prawa świeckiego. Ten argument właściwie sam już obalił po tym jak zwolniono popularnego australijskiego biskupa Williama Morrisona bez dania mu szansy przeczytania raportu na jego temat. Jego winą była wzmianka w liście do wiernych o zaniku powołań księży z powodu zakazu małżeństwa.

BBC AFP Reuters Independent Catholic News Toronto Sun U.S. Catholic magazine

 

Facebook Comments

Website Comments

  1. Immanuel
    Odpowiedz

    Gdyby dla pedofili była kara pełnej kastracji do zera, to może powstrzymałoby tych czarnych od robienia krzywdy dzieciom.

  2. Przemek_Szczecin
    Odpowiedz

    Lataliby jak Bogusław Linda na koniec filmu „Złoto Dezerterów” – po klasztorze. 🙂

Post a comment