No i doszliśmy do magicznej liczby siedem. Tym razem adnotacji o wystąpieniu dokonał Proboszcz Parafii rzymskokatolickiej pw. św. Anny w Lubartowie. Uszanowanie dla Księdza Proboszcza!
Ciekawą podróż parafia-dom-parafia-dom odbyło świadectwo chrztu. Występujący 29-go grudnia poszedł po nie do kancelarii parafialnej i dostał je bez problemu. Stąd data wystawienia to 29-y grudnia. Następnego dnia wysłał je z powrotem do proboszcza razem z aktem wystąpienia z 30-go grudnia. List dotarł 3-go stycznia. Proboszcz przez tydzień myślał co wybrać aż wreszcie 10-go stycznia wpisał tę adnotację na tym samym świadectwie i zaczęła się jego listowna podróż powrotna. Tym razem jednak była to adnotacja pod rubryką o adnotacjach podnieważ odpis był wystawiony 29-go grudnia, kiedy jej jeszcze nie było a nowego proboszcz nie wystawił. Pytanie czy adnotacja pod rubryką o adnotacjach jest adnotacją zaprząta zapewne najtęższe umysły prawa kanonicznego. Jest to jednak absurd wynikający wprost z punktu 6 Świętej Instrukcji Apostatycznej.
Zgodnie z nową (?) świecką tradycją – relacja z pierwszej ręki.
(…) otrzymałem dziś od siostry smsa „Przyszlo do Ciebie z parafii!”. Gdy tylko mogłem – zadzwoniłem do niej, spodziewając się, że w kopercie znajduje się pismo odwołujące się do instrukcji KEP. O dziwo okazało się, że cała procedura związana ze skargą do GIODO oraz sprawą w sądzie mnie ominie – proboszcz odnotował moje wystąpienie! Mimo iż nie miałem okazji poznać go osobiście, trzeba przyznać, że ma klasę – nie robił żadnych problemów i zrobił to, co do niego w tej sytuacji należało.
To zaledwie malutki krok, a dla ludzkości może być olbrzymi. 😉
Czy wiemy jaki odsetek wystąpień po włosku kończy się powodzeniem? W skali totka – dwójka czy szóstka? 😉
A może na bazie dotychczasowych spraw, które zakończyły się sukcesem, spróbować zbudować profil osobowości proboszcza, który podejmuje mądrzejsze decyzje od swoich kolegów po fachu? 😉
Statystycznie niewiele, bo biskupi wymagają stosowania sie do ich nieistniejacych zarządzeń w tej sprawie. Natomiast ciekawa sprawa z tym profilem proboszcza, który nie robił awatury. Powiedzialbym, że to ponadprzecietnie inteligentny duchowny, który nie ma zamiaru brać na siebie roku (albo dwóch) walki z GIODO i sądami w imie chronienia dupy biskupa, który nie raczył nawet przyjąć formalnym aktem dokumentu roboczego KEP-u o wystąpieniu formalnym aktem.
Pod pewnym względem dokument wyglada jak wyrwany z filmów Barei.
Po co jedna i ta sama „firma” ma trzy wzory pieczątek? 🙂
@admin, @rybsko
Moim skromnym zdaniem wpisują to proboszczowie tak tępi, że nie mają pojęcia o co chodzi, przestraszeni oficjalnym pismem z paragrafami, odcięci od internetu…
(naturalnie moge się mylić, ale np. w Lubartowie to ptaki zawracają, [nie mam nic do Lubartowa])
@ comrade
Możesz tak dalej myśleć.
Na bezrybiu to i rak ryba.
@admin
Z geografii to ja dobry nie jestem, ale udane wystąpienia (7) mają miejsce w małych miejscowościach. Wiadomo, że „stolicą” wystąpień jest Warszawa, oceniam, że 90-95% wniosków wpływa w miastach wojewódzkich. W moim przypadku (Lublin) brak odpowiedzi z parafii (centrum miasta). Poproszę admina o kwerendę lokalizacji zgłoszonych wystąpień (obecnie admin ma najdokładniejsze dane, GIODO mówi, że nie prowadzi statystyk, a zresztą i tak ich nie udostępni).
Reasumując – mój profil proboszcza: wiek 45+, wieś lub małe miasteczko, niskie IQ.
Twoje przypuszczenia nie ma wiele się zdają, bo pisma są wysyłane do parafii CHRZTU a nie tzw. „rejonowych”. A lista parafii „udanych” jest tutaj.
Listę udanych znam, a co z „nieudanymi”? Może jakaś mapka? Jak nie publiczna, to przynajmniej dla „występujących” na maila?
Z odpowiedzi rozumiem, że większość wniosków, nawet jeżeli autorzy mieszkają w miastach, to w większości stanowią element napływowy w 1 pokoleniu? Ciekawe …
To może dodatkowo mapkę z naniesionymi adresem korespondencji/parafia chrztu?
@ comrade
A komu do czego to potrzebne? Uważamy, że prawo jest po naszej stronie. Jeśli proboszcz odsyła do nieistniejącej instrukcji KEPu (co jest standardem) to jest skarga do GIODO – i tyle.
@ admin
zwykła ciekawość …
No to zaciekaw się czymś innym, np. kwestią czy P=NP. Odpowiedź na to pytanie jest warta milion dolarów.
Problemami matematycznymi to zajmuję się jako developer soft’u, na wystap.pl ciekawi mnie statystyka wniosków. 😉