Nareszcie coś optymistycznego. Po mrożącym krew z żyłach tytule „GIODO wchodzi do kościołów” mamy sequel: dzieci też. W dalekiej Ostrołęce, chronionej przez św. Jana Pawła II, pojawiła się godna odnotowania inicjatywa. W marcu dzieci ze szkoły podstawowej nr 4 „w ramach programu GIODO ? Twoje dane ? Twoja sprawa” zwiedziły kancelarię parafialną pobliskiej parafii św. Wojciecha. Oddając głos szkole:

[Katecheta] ks. Dariusz Zalewski zaprosił ich do zakrystii, gdzie opowiedział szczegółowo jakie dane znajdują się w posiadaniu parafii, kto i w jakim celu ma do nich dostęp, w jaki sposób są przetwarzane oraz jak kościół dba o ochronę przechowywanych tam danych.

Na zdjęciach widać uczniów w kancelarii parafialnej a na biurku – księgę chrztów. Ksiądz Zalewski wyprzedza prawo, bo parafii św. Wojciecha nic nie można zrobić, bo nie jest państwem członkowskim Unii Europejskiej, ale każdy pomysł na wyjście z wojny religijnej o niepodleganie Kościoła ustawie o ochronie danych osobowych, rozpętanej przez GIODO i sądy, jest dobry.

W lutym 2016 ks. prof. Zbigniew Jancewicz podczas konferencji naukowej „Ochrona danych osobowych w Kościele” wygłosił referat „Przetwarzanie danych osobowych w kancelariach parafialnych„.

źródło: Zespół Szkół nr 4 w Ostrołęce

 

Facebook Comments

Post a comment