Polski Kościół, zwykle skory do zajmowania się tematem apostazji (najpierw nie można było wystąpić formalnie, bo się to robiło „w sumieniu” a jak już znaleziono na to kanony to ks. Józef Kloch wymyślił, że z ksiąg parafialnych nic nie można skreślić, bo są jak… teczki SB) i chętnie odpowiadający na pytania, które utwierdzały jego jurysdykcję, tym razem nabrał wody w usta. Na początku września, razem z irlandzką grupą CountMeOut, zadałem pytanie, które – w największym skrócie – sprowadza się do tego czy „Omnium in mentem” anulowało „Actus formalis” (Irlandczycy – arcybiskupa Dublinu, ja – Przewodniczącego KEP Józefa Michalika). Kościół irlandzki ujawnił, że Stolica Apostolska to potwierdziła. Polski – milczał. Tydzień temu napisałem więc kolejne pytanie do rzecznika KEP, ks. Józefa Klocha. Na to również nie było żadnej odpowiedzi. Temat, który w Irlandii był w gazetach, w Polsce skazany jest na przemilczenie. Najwyraźniej Episkopat liczy, że dzięki temu jego starzy sojusznicy „apostaci” będą robić wszystko po staremu.

Ks. dr Józef Kloch
Rzecznik prasowy
Konferencji Episkopatu Polski
Warszawa

Księże Doktorze,

dnia 6 września br. wysłałem do Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski JE abp Józefa Michalika email z pytaniem jak Episkopat Polski podchodzi do tzw. „formalnego wystąpienia z Kościoła” w związku z dekretem Jego Świątobliwości Benedykta XVI znanym jako „Omnium in mentem”. Niestety, nie otrzymałem żadnej odpowiedzi.
W październiku ta sama sprawa spotkała się z żywym zainteresowaniem w Irlandii po tym jak ujawniono, że Stolica Apostolska potwierdziła Prymasowi Irlandii, że owa możliwość – a więc w praktyce list okólny „Actus formalis” – została zniesiona. Napisałem o tym artykuł zamieszczony na http://wystap.pl/watykan-potwierdza-actus-formalis-juz-nie-ma/
Sytuacja jest dość dziwna gdyż z jednej strony wiadomo, że „formalnego wystąpienia z Kościoła” – w znaczeniu „Actus formalis” – nie ma, a z drugiej jest to nadal praktykowane przez proboszczów. Ponownie proszę więc o odpowiedź na moje zapytanie do JE Józefa Michalika.
Ponadto proszę o informację w jakich diecezjach przyjęto dokument „Zasady postępowania w sprawie formalnego aktu wystąpienia z Kościoła” z 27 września 2008. Wiadomo tylko, że 15 października 2008 przyjął go Biskup Łomżyński Stanisław Stefanek.

łączę wyrazy szacunku,
Maciej Psyk
www.wystap.pl

Facebook Comments

Post a comment