Piotr Semka pochylił się w „Rzeczpospolitej” nad „kulą u nogi”, jak nazywa niemiecki „podatek kościelny”. Na wystap.pl temat pojawił się tydzień wcześniej – już 29-go lipca. I napisał jeden akapit z tajemniczymi danymi i jawnym przekłamaniem.

Dochód z podatku kościelnego jest dość duży i wynosi w przypadku Kościoła katolickiego około 4 miliardów euro rocznie, dla przykładu: w 2000 r. ? 4 535 mln, w 2003 r. ? 4 353 mln, w 2004 r. ? 4 026 mln,  w 2005 r. ? 3 977 mln. W ostatnich latach obserwujemy zatem wyraźny spadek dochodów uzyskiwanych z tytułu podatku kościelnego.

Po pierwsze – skąd te dane? Według tych w 2000 roku było to 4,685 mld euro (oczywiście – w przeliczeniu z marek!), w 2003 – 4,498 mld, w 2004 – 4,158 mld i w 2005 – 4,107 mld. Za każdym razem nieco więcej. Może to różnica wynikająca z tego co zapłacili podatnicy a tym, co otrzymał Kościół – a więc pomniejszona o opłaty manipulacyjne niemieckiego fiskusa. Tym niemniej – proszę o dane. Uderza jednak, że Piotr Semka wybrał takie lata żeby pasowały do z góry założonej tezy. Jest to jedyny układ czterech następujących po sobie lat w których dochody się zmniejszały. Kończy swoją wyliczankę na roku 2005 ponieważ po nim dochody gwałtownie wzrosły i w latach 2008 i 2009 przekroczyły pięć miliardów euro. Fakty mówią więc coś przeciwnego, ale tym gorzej dla nich.

PS: Okazuje się, że Pan Semka powołał się na księdza Bogusława Banacha, który z kolei nie powołał się na nic tylko coś napisał. Cały artykuł jest de facto streszczeniem opracowania księdza Banacha, które zamieściłem w październiku. Teraz Pan Semka z uporem godnym lepszej sprawy usuwa komentarze na ten temat pod swoim streszczeniem. Tak to jest robić artykuły na podstawie tego, co napisze jeden ksiądz…

Facebook Comments

Website Comments

 1. admin
  Odpowiedz

  Piotrek straciłem cierpliwość do Twoich wklejanek nie na temat i je usunąłem. Sam sobie sprawdź co to jest popielec. Komentarze są głównie do komentowania wpisów, jak sama nazwa wskazuje. Najlepiej załóż swoją stronę i tam pisz co chcesz.

 2. piotr
  Odpowiedz

  Ok, a nowych informacjach można informować?
  PS: Przed chwilą skończyła się audycja Radia Tok Fm – Lekcja Religii którą poprowadził Cezary Łasiczka a gośćmi była Pani Joanna Senyszyn i ksiądz. Pod koniec zaproszony ksiądz zgodził się z stanowiskiem SLD na temat tworzenia elektronicznych kartotek dla dzieci już od żłobka.

 3. admin
  Odpowiedz

  Jeśli nowe i ciekawe to postaram się to przeżyć, ale naprawdę odpuść sobie odsyłanie do Wikipedii, bo to już przesada.

Post a comment