Każdy urząd państwowy ma swoją historię sukcesów i porażek w Naczelnym Sądzie Administracyjnym, ale nie jest to takie proste żeby dotrzeć do szczegółów. Informacje są rozsiane w różnych załącznikach do załączników, których dopiero trzeba wiedzieć gdzie szukać. Specjalnie dla PT Czytelników zainteresowanych skutecznością Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych poniżej wydestylowana tabelka wszystkich spraw z jego udziałem od 2006 roku (na podstawie oficjalnych danych NSA).

GIODO w NSA 2006-2014
[download id=”246″]

Jak widać w 2013 roku GIODO zaliczył istny pogrom ze strony naszego środowiska – największe lanie w historii urzędu i to na własną prośbę. Dzięki temu w styczniu 2014 doszło do pierwszego przełomu, który w niezmienionej formie trwa do dziś. W lutym 2014 roku wygraliśmy trzynastą sprawę jednak było zbyt wcześnie, by dokończyć dzieło. Łącznie Naczelny Sąd Administracyjny przyznał rację osobom walczącym o deklerykalizację Biura GIODO we wszystkich swoich orzeczeniach (w jednym częściowo z powodów w zasadzie formalnych). Samobójcza polityka GIODO sprowadzająca się do autorskiego pomysłu, że musi wszystko przegrać z hukiem i kretesem żeby było normalnie sprawdza się w 100%. 🙂 Ostatnio urząd nawet pomaga w wygrywaniu ze sobą nie przychodząc na rozprawy. Roku 2015 nie podsumowujmy, bo dopiero marzec… 😉

Z tabelki jasno wynika, że wygrać z GIODO jest trudno, ale prawnicze Himalaje to wygrać wyrok tzw. reformatoryjny czyli po prostu oceniający sprawę na nowo. Dzieje się tak ponieważ wciąż obowiązuje nieżyciowa zasada, że warunkiem takiego wyroku jest brak zarzutów proceduralnych (zmieni się to za kilka miesięcy i będzie to rewolucja). Póki co pełnomocnicy skarżących są zmuszani do prawniczego pokera – walczyć o wyrok pewniejszy, który niewiele daje lub ryzykować reformatoryjny o który w istocie chodzi. Skutkiem pierwszego jest także pół roku opóźnienia w powrocie sprawy do GIODO. Dwa takie „prawdziwe” wyroki – z zaledwie 8 w ostatniej dekadzie – wygrał mec. Marcin Górski z Kancelarii TGA w Łodzi. Nawet tu jednak sąd stracił okazję, by załatwić sprawę wzorowo i do końca przez co ze sztucznego problemu „i 3” zrobiła się droga krzyżowa – nie wiadomo już nawet czyja. Trzy miesiące temu przyznał to p.o. GIODO Andrzej Lewiński mówiąc, że „sytuacja do tej pory jeszcze wisi w pewnym zawieszeniu”.

Trzeci wniosek – łączna liczba spraw w ciągu ostatnich trzech lat utrzymuje się na poziomie 50 rocznie. Z reguły są zbierane w ciąg i rozpatrywane kolejno w tej samej sali NSA po 30 minut na sprawę. Jest prawem dorosłych obywateli je obserwować. Żeby je znaleźć trzeba w systemie e-Wokanda wpisać symbol ochrony danych osobowych 647. Zgodnie z instrukcją – proszę nie wchodzić z nożem.

9 czerwca 2015: Zmiana o której mowa w trzecim akapicie wejdzie w życie 15 sierpnia. Por. depeszę PAP i omówienie zmian.