Ojciec Marek Raczkiewicz podaje z Madrytu (dla Radia Watykańskiego i Naszego Dziennika), że środowiska lewicowe w Hiszpanii planują powtórzyć akcję wystąpienia z Kościoła przed rozpoczynającą się za kilka dni wizytą Benedykta XVI. „16 sierpnia, z inicjatywy Ruchu 15 Maja odbędzie się manifestacja przed siedzibą kurii w Madrycie, podczas której uczestnicy planują dokonać apostazji„. Okazuje się, że do tej formy protestu wezwały środowiska anarchistyczne z CNT-AIT. Chodzi o „wystąpienie po włosku”, czyli użycie hiszpańskiej ustawy o ochronie danych osobowych, a nie o apostatyczne mambo-dżambo. Tak samo było podczas poprzedniej wizyty więc to już chyba stały element pejzażu.

Celem akcji jest doprowadzenie do prawnego uznania wystąpienia z Kościoła. Sprawa ta znalazła się w Hiszpanii w ślepym zaułku po tym jak 28 lutego Trybunał Konstytucyjny zablokował apelację w sprawie „wystąpienia po włosku” a rządowy projekt nowelizacji ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, który miał to zapewnić bocznymi drzwiami, został odłożony na półkę gdyż nie znalazł większości parlamentarnej.

PS: Prawdopodobnie akcji nie przeprowadzono a organizatorzy połączyli się z marszem antypapieskim 17 sierpnia. Media milczą o tym wydarzeniu.

Facebook Comments

Post a comment