To, że „apostazja” to termin religijny i wewnętrzna sprawa Kościoła było punktem wyjścia dla powstania wystap.pl. Napisałem o tym w „Występowanie z Kościoła w Polsce czyli jak pokonać Cerbera z rękoma w gipsie” tuż przed startem portalu w czerwcu 2010 roku:

W tym miejscu ? nolens volens ? muszę wdać się w niuanse terminologiczne. Słowo ?apostazja? pochodzi z greckiego rzeczownika apostasia a oryginalnie wywodzi się z drugiego rozdziału Księgi Jeremiasza. Jahwe przez cały rozdział stęka tam jak stary piernik tak, że się od tego wątroba przewraca, że Żydzi popadli w neopogaństwo, bo modlą się do Baala a nie do niego a przecież on powiedział, że to w niego mają wierzyć a nie w innych bogów i jemu się to nie podoba, bo jego Żydzi, którzy wylosowali zieloną kartę do raju, mieli być posłuszni ? i tak dalej i tak dalej. Rozdział ten Biblia Tysiąclecia tytułuje ?Apostazja Izraela i jej skutki?. W Starym Testamencie apostazja jest widziana jako odrzucenie Jahwe na rzecz innych bogów. W Nowym Testamencie apostazja pojawia się w kontekście dramatycznej decyzji czy chrześcijanie mają sobie kroić penisy (Dzieje Apostolskie 21,21). Słowo to jest tak fajne, że znalazło się w kanonie 751 Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1983 roku: ?Herezją nazywa się uporczywe, po przyjęciu chrztu, zaprzeczanie jakiejś prawdzie, w którą należy wierzyć wiarą boską i katolicką, albo uporczywe powątpiewanie o niej; apostazją ? całkowite porzucenie wiary chrześcijańskiej, schizmą ? odmowa uznania zwierzchnictwa Biskupa Rzymskiego lub utrzymywania wspólnoty z członkami Kościoła, uznającymi to zwierzchnictwo?. Kościół katolicki zostawił sens tego słowa zmieniając oczywiście religię, która pierwotnie się za nim kryła. (…) Na litość boską ? apostazja to termin religijny i całe chrześcijaństwo to jedna wielka apostazja z judaizmu. Prawda jest taka, że apostazja ?kanoniczna? to ?jedynie manifestacja postawy antykatolickiej?, jak ktoś trzeźwo zauważył. Podpisuję się pod inną trafną opinią: ?Apostazja to taki ochłap, który Kościół łaskawie rzucił tym wrednym ?niewiernym?, tak trochę ?na odwal się?, żeby zapchali sobie nim gęby i nie marudzili. Bo jeśli apostata, gdy mu coś odbije i chce wrócić na łono Kościoła, nie musi przyjąć ponownie chrztu a tylko przechodzi jakieś ?szkolenie? i po odpytaniu przez księdza oraz zdaniu ?egzaminu? biskup zdejmuje z niego tylko ekskomunikę i znowu jest pełnoprawnym katolikiem, to o czym my tu w ogóle mówimy?? Najwyraźniej o czymś w rodzaju katolików-śpiochów.

Wręcz cudownie rozwinął to jakiś Świadek Jehowy na swojej stronce. Wreszcie ich maniakalne badanie co Biblia mówi o termometrze i stetoskopie do czegoś się przydało. Okazuje się bowiem, że pierwszym apostatą był Archanioł Szatan. 🙂 Informacje o apostazji znalazł już w Księdze Rodzaju! Apostaci zaś przyłączają się do obozu antychrysta. To może przenieść debatę o apostazji na tory demonologii i eschatologii chrześcijańskiej – „metoda KEP” to akcelerator końca świata w którym Święci Pańscy stoczą ostateczną bitwę z apostatami kanonicznymi pod wodzą Szatana i adminów apostazja.pl.

Facebook Comments

Website Comments

 1. daniel
  Odpowiedz

  Szatan – Historia Lucyfera
  youtube.com/watch?v=UCD8PmIVUmY

  Opis filmu:

  ”Czy świat po raz pierwszy dowiedział się o diable z Biblii? Nie, wymyślili go Persowie już 3 500 lat temu. Dokument „Historia szatana” w fascynujący sposób pokazuje, jak nasza koncepcja Zła, symbolizowana przez diabła, zmieniała się na przestrzeni wieków, dostosowując się do potrzeb rządów, kościołów, demagogów i oportunistów na całym świecie.

  Diabeł w ciągu tysiącleci „dorobił się” rogów, rozwidlonego ogona i niezliczonej liczby określeń. Od wieków odgrywa kluczową rolę w sposobie, w jaki myślimy oraz w wielu aspektach światowej kultury. Jako Szatan, Belzebub czy Lucyfer, diabeł zawsze miał złą reputację. Twórcy dokumentu sugerują, że niezasłużenie.

  Krucjaty, inkwizycja, palenie czarownic, a nawet obecna wojna z terroryzmem, wszystko jest powodowane wierzeniem, że od narodzin świata walczą ze sobą siły Zła i Dobra.

  Film, będący biografią diabła, jest spojrzeniem z przymrużeniem oka na tę jedną z najbardziej wpływowych i mitycznych postaci.

  Twórcy pokazują zmieniającą się twarz szatana, od nauk Zaratustry do polityki George’a W. Busha. ”

  źródło opisu: planete.pl/program/full?28069

 2. daniel
  Odpowiedz

  Kolejny i3 tym razem o poziom hałasu… kościół nie dotyczy…

  Jasna Góro, módl się ciszej

  [….]Radny właśnie dostał odpowiedź od wiceprezydenta miasta. Jarosław Marszałek informuje, że ustawy dotyczące ochrony środowiska zabraniają, owszem, używania instalacji nagłaśniających na terenach dostępnych publicznie, zabudowanych lub rekreacyjnych, ale zakaz nie dotyczy „imprez związanych z kultem religijnym” (także sportowych, handlowych, rozrywkowych itp. legalnych zgromadzeń). Nie da się więc zmienić tego uchwałą gminy.

  […]W trosce o słuszny interes mieszkańców podejmiemy stosowne działania w celu zmniejszenia poziomu hałasu. W tym zakresie zwrócimy się z odpowiednim wystąpieniem do Kurii Archidiecezji Częstochowskiej”.”

  źródło i więcej…

  wyborcza.pl/1,75248,9988388,Jasna_Goro__modl_sie_ciszej.html#ixzz1SocnkC7S

Post a comment