Biuro GIODO w precedensowej sprawie pilotowanej przez wystap.pl wysłało pismo z podaniem praw osób, które domagają się od proboszczów „wystąpienia po włosku” czyli prośby o sprostowanie nieaktualnych danych osobowych. Wynikają one z Kodeksu prawa administracyjnego. Chodzi o artykuły 10 i 73:
Art. 10. § 1. Organy administracji publicznej obowiązane są zapewnić stronom czynny udział w każdym stadium postępowania, a przed wydaniem decyzji umożliwić im wypowiedzenie się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań.
§ 2. Organy administracji publicznej mogą odstąpić od zasady określonej w § 1 tylko w przypadkach, gdy załatwienie sprawy nie cierpi zwłoki ze względu na niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia ludzkiego albo ze względu na grożącą niepowetowaną szkodę materialną.
§ 3. Organ administracji publicznej obowiązany jest utrwalić w aktach sprawy, w drodze adnotacji, przyczyny odstąpienia od zasady określonej w § 1.
Art. 73. § 1. W każdym stadium postępowania organ administracji publicznej obowiązany jest umożliwić stronie przeglądanie akt sprawy oraz sporządzanie z nich notatek i odpisów.
§ 2. Strona może żądać uwierzytelnienia sporządzonych przez siebie odpisów z akt sprawy lub wydania jej z akt sprawy uwierzytelnionych odpisów, o ile jest to uzasadnione ważnym interesem strony.
Umiejętnie wykorzystane mogą być wielką pomocą w staraniach o wywalczenie tego prawa. Wystap.pl może służyć tu pomocą.
To bardzo ciekawe. To oznacza, że GIODO już właściwie podjął decyzję. Ksiądz proboszcz też dostał tę informację i obie strony mają 7 dni aby się wypowiedzieć w sprawie zebranych materiałów (pewnie jest tam wyjaśnienie od proboszcza). A decyzja zapadnie po tych 7 dniach i obie strony zostaną poinformowane o niej.
@Zbigniew z Krakowa: Od kiedy prawo kanoniczne jest prawem organizacji międzynarodowej?
Art. 10 par. 1 i art. 73 par. 1 kpa to prawo polskie więc proszę nie mieszać z prawem UE. Kolejny raz piszę, że Konstytucja RP jest źródłem prawa! Polska oddała część swoich praw Watykanowi i w tej części prawo Watykanu stoi nad prawem Polski i tylko klerykalnej Polski!!!
@trasz
Pan Zbigniew ma niestety tendencję do komplikowania prostych spraw i pisania nie na temat. Wpis jest o tym z jakich praw można skorzystać przed wydaniem decyzji administracyjnej GIODO. Tymczasem zaczął pisać coś o Konstytucji i stąd wypływają nieporozumienia. Odnośnie pytania – Kodeks Prawa Kanonicznego jest prawem Kościoła Katolickiego więc chodzi o to czy KK jest „organizacją międzynarodową”. Nie ma tu jednak miejsca, by się nad tym rozwodzić.