7 lutego w TOK FM część dyskusji w „Wielkiej Loży Komentatorskiej” poświęcono tematowi wywołanemu z lasu przez Janusza Palikota czyli wystąpieniu z Kościoła. Kilka uwag do tych cennych 10-ciu minut:

– szanowni komentatorzy (w tym GIODO) nie wiedzieli, że w Niemczech obywatel deklaruje jedynie czy płaci „podatek kościelny” czy nie; cały cyrk z ekskomunikowaniem setek tysięcy tych, którzy płacić nie chcą to już pomysł niemieckiego Episkopatu, sprzeczny w dodatku z linią Watykanu

GIODO kwestionował kanon 849 Kodeksu Prawa Kanonicznego, twierdząc, że „niektórzy przedstawiciele Kościoła wychodzą z takiego założenia, że osoba ochrzczona w Kościele Katolickim pozostaje jego członkiem, ale to nie jest formalne stanowisko„. Faktycznie Panie Ministrze – takie nieformalne stanowisko głosili Papież Benedykt XVI, Papież Jan Paweł II i Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych (zob. także pkt 7 instrukcji kardynała Herranza)

– GIODO przyznał, że jego uprawnienia są „stosunkowo ograniczone” (z powodu „i 3”). Argumentował, że kierowano się tu Konstytucją RP, uchwaloną 2 kwietnia 1997 roku. W rzeczywistości to wyłączenie dodano 19 czerwca 1997 roku po dwukrotnym odrzuceniu tej propozycji przez posłów.

– po raz kolejny zmasakrowano instrukcję KEP 🙂

– GIODO sam pokazał różnicę między zrzeczeniem się obywatelstwa a wystąpieniem z Kościoła – czyli obalił argument ks. kanclerza Ireneusza Dosza z kurii poznańskiej, który go wysunął jako pierwszy

– GIODO ujawnił, że „są osoby, które twierdzą, że ta instrukcja [KEP] de facto nie obowiązuje od zeszłego roku, choć prawdą jest, że Kościół cały czas się na nią powołuje„. Niestety, panowie puścili tę sensację mimo uszu i zajęli się pierdołami.

Cały fragment od 30:20 do 42:00.

Facebook Comments

Post a comment