Fragment doprawdy znakomitego eseju Susan Jacoby na blogu “Washington Post”:

Począwszy od lat 1980-tych prawica, zwłaszcza religijna prawica, osiągnęła mistrzostwo w kontrolowaniu języka publicznego w sposób, który spycha świeckość i świecki liberalizm do defensywy.
Najpierw antyaborcyjni rycerze stworzyli kapitalne określenie “pro-life” (“za-życiem” – MP), by określić każdego popierającego legalną aborcję jako “anti-life” (“przeciwko-życiu” – MP). Ruch kobiecy jako alternatywę ukuł zwrot “pro-choice” (“za-wyborem” – MP), ale nigdy nie był on pełnym sukcesem, co widać po obecnych próbach osób zwalczających zakazy aborcji, by nazywać siebie “prawdziwymi pro-liferami”. Kiedy zaczynasz próbować poprawić znaczenie już ukradzionego terminu twoich oponentów, jesteś w połowie drogi do przegrania bitwy obojętne o co walczysz.
Potem prawica zabarwiła pejoratywnie słowa “intelektualizm” i “liberalizm”, często zrównując oba z bezbożnym sekularyzmem.
Teraz ci sami ludzie próbują przejąć kontrolę nad zwrotem “wolność religijna” i przedefiniować je, aby oznaczało prawo grup religijnych do przyjmowania pieniędzy publicznych, ale wydawania ich jedynie na usługi cieszące się ich religijnym imprimatur.

Pisałem o tym samym w “Występowanie z Kościoła w Polsce czyli jak pokonać Cerbera z rękoma w gipsie” ponad półtora roku temu. Nawet skrajnie agresywne próby Tomasza Terlikowskiego dehumanizacji tych, którzy inaczej myślą (jak wiadomo Polacy dzielą się na tych, którzy chcą zabijać dzieci i na tych, którzy nie chcą) to JEGO próby przejęcia języka. Z “apostazją” było jeszcze gorzej. W 2005 roku dwóch oszołomów postanowiło zrobić z niej sprawę publiczną i wprowadzić to słowo do języka potocznego, nawet wbrew samemu Kościołowi, który używał określenia “odstępstwo”. Niestety – udało im się. Powstała taka sytuacja jakby Wanda Nowicka mówiła, że chce zabijać dzieci. Ponieważ “sakrament apostazji” zbudowano na piasku i dobrych chęciach to wszystko się wali na naszych oczach. Szkoda tylko ludzi zmuszanych do poniżania się – ale to już osobny temat.

Facebook Comments

Website Comments

 1. metalik
  Odpowiedz

  Mam wrażenie, że to autor tego wpisu próbuje właśnie “kraść terminy” i “kontrolować język”. Apostazja to termin znany od dawna, używany zarówno odnośnie chrześcijaństwa jak i islamu – i oznacza odstępstwo od wiary. Więc mówienie o “sakramencie apostazji” jest krytykowaną przez autora “próbą przejęcia języka” i wprowadzeniem wydumanego terminu na siłę do języka potocznego.

  • admin
   Odpowiedz

   Oczywiście – termin zdefiniowany w kanonie 751 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Milewczyk z Prochowiczem wprowadzili go w 2005 roku do języka potocznego, z czego są dumni. Nawet ks. prof. Remigiusz Sobański nie używał tego słowa (!). Były co najwyżej łacińskie zwroty “apostasia totalis” i “apostasia partialis”. I teraz pytanie za milion – czy panowie są apostatami partialis czy totalis? Przede wszystkim jednak (bo to chyba najważniejsze) jeśli ktoś mówi o sobie (tak jak Olgierd Rynkiewicz) “Ja, apostata” to automatycznie uznaje znaczenie tego słowa czyli to, że podlega prawu kanonicznemu. Termin “sakrament apostazji” nie jest więc na wyrost.

Post a comment

pięć + 1 =