Czwarty rok walki z państwowo-kościelną ośmiornicą, która stosunki Państwo-Kościół w Polsce uregulowała dopisaniem „i 3” do projektu ustawy o ochronie danych osobowych, a potem kilkanaście lat go broniła. Jeszcze nie ostatni, ale już zwycięski.

7 lutego

o batalii w programie „Uwaga” TVN (vide „Gdy ojczyzna jest macochą…„)

GIODO wypowiedział się w Polsat News, co podała notatka na jego stronie internetowej: „Czy GIODO będzie mógł kontrolować kościoły i związki wyznaniowe?„. Jeszcze nalegał na skreślenie „i 3” przez Sejm, ale wiedzieliśmy już (i on też!), że w marcu zapadną wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego.

8 marca

O tym, czy GIODO powinien kontrolować kościoły i związki wyznaniowe rozmawiają w TOK FM dr Wojciech Wiewiórowski – GIODO, Robert Prochowicz – apostazja.info, dr Alek Tarkowski i Cezary Łasiczka.

druga połowa marca – początek kwietnia

szereg artykułów na temat pierwszych wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego:
o nadchodzących wyrokach napisała zaprzyjaźniona z Wystap.pl włoska Unia Ateistów i Agnostyków Racjonalistów, 14 luty
Pod koniec marca wyrok NSA ws. danych osób występujących z Kościoła„, Onet.pl, 14 marca 2013
„Skomplikowana sprawa” apostazji, Gość Niedzielny, 14 marca 2013
NSA: dane osoby, która wystąpiła z Kościoła, są chronione„, Rzeczpospolita, 22 marca 2013
NSA: dane osoby, która wystąpiła z Kościoła, są chronione„, Onet.pl, 22 marca 2013
Wystąpił z Kościoła – GIODO może chronić jego dane„, Wirtualna Polska, 22 marca
Dane osoby, która wystąpiła z Kościoła, są chronione„, Money.pl, 22 marca 2013
NSA: generalny inspektor musi badać skuteczność wystąpienia z Kościoła„, Rzeczpospolita, 4 kwietnia 2013
GIODO musi sprawdzić czy ktoś wystąpił z Kościoła„, TVN24, 4 kwietnia 2013
Sąd orzekł w sprawie apostazji. „Proboszcz się nie zgodził…”, Interia.pl, 4 kwietnia
NSA: generalny inspektor musi badać skuteczność wystąpienia z Kościoła„, Onet.pl, 4 kwietnia 2013

4 kwietnia

WSA odpowie jak daleko sięga instrukcja o wystąpieniu z kościoła„, Lex.pl, 4 kwietnia 2013 (artykuł wrzuciło Biuro GIODO na swoją stronę)

7 kwietnia

GIODO po nokaucie w NSA i przewidując przegraną w WSA wypowiedział się dla Lex.pl. Dał Episkopatowi Polski do zrozumienia, że wie jak bardzo jest nagi: „w Kościele katolickim nie ma pod tym względem jednolitych zasad, a jednoznaczne przepisy dotyczące tzw. apostazji obowiązują bądź obowiązywały wedle mojej wiedzy tylko w dwóch diecezjach„.

11 kwietnia

„Obudziła się” „Gazeta Wyborcza” – niestety dość słabym (nieco pozmieniane depesze PAP) artykułem „Chcesz wystąpić z Kościoła? Procedury nie są jasne. Sąd już się nimi zajmuje„. Nowością było powołanie się na wpis ?Instrukcja KEPu o apostazji? zniknęła ze strony Episkopatu Polski z 30 stycznia („instrukcja była umieszczona na stronach Komisji Episkopatu Polski, ale w styczniu, gdy serwis Episkopat.pl przeszedł gruntowną przemianę, zniknęła„). „Gazeta Wyborcza” ma chyba większą siłę przebicia niż Wystap.pl, bo po tym artykule „instrukcja KEP-owska” znowu się pojawiła. Co było już przysłowiową musztardą po obiedzie.

maj

W numerze 96 kwartalnika ?Bez dogmatu? obszerny artykuł ?Religijna ucieczka od religii i co z niej wynikło?. Dzięki opisaniu batalii własnymi słowami to przełom w informowaniu o niej opinii publicznej. Ujawniono istnienie zaprzyjaźnionego duchownego oraz kulisy powstania badania ISKK.

20 maja Joanna Senyszyn przypominając o niechęci do odnotowywania wystąpień z Kościoła wykazała obłudę rzecznikowi prasowemu KEP. Celny strzał, który rozsypał starannie przygotowaną odpowiedź dla Radia TOK FM!

9 lipca

Agnieszka Ziółkowska o swojej „apostazji kanonicznej” i gwałtowna krytyka komentatorów.

22 lipca

Apostaci pod ochroną, Kościoły pod kontrolą GIODO„, Gazeta Wyborcza (przedruk)
Bliżej normalności„, Polityka
Kościół łamie prawo? GIODO rusza na kontrole„, Polskie Radio

26 lipca

Wolność religii dotyczy również wystąpienia ze związku wyznaniowego„, Gazeta Prawna

druga połowa października

Kolejny wysyp artykułów po wygraniu przez nas kolejnych ośmiu (!) spraw przeciwko GIODO w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.

GIODO powinien sprawdzić, czy wierny wystąpił z Kościoła” (depesza PAP) – Onet.pl, Interia.pl, Money.pl, „Rzeczpospolita„, „Gazeta Wyborcza

Transmisję z sali sądowej 18-go października przeprowadził TVN24, z komentarzem dziennikarki przed budynkiem NSA.

Kolejne wyroki NSA w sprawie osób występujących z Kościoła” (depesza PAP) – „Gazeta Wyborcza„, Interia.pl, Wirtualna Polska, Onet.pl, Money.pl

NSA: oświadczenia o wystąpieniu z kościoła są prawnie wiążące„, Lex.pl

Facebook Comments

Website Comments

  1. Rob99
    Odpowiedz

    Czyżby instrukcja KEP’u pojawiła się na prośbę GIODO? GIODO będzie mógł się teraz na nią powoływać badając czy skarżący należy czy nie należy. A tu oczywiście istotnym będzie głos sukienkowego, a nie zainteresowanego mimo, że NSA nakazał.

    • admin
      Odpowiedz

      W to gra KEP, ale z wypowiedzi GIODO dla Lex.pl wynika, że nawet on ma już dosyć tej komedii z nieistniejącą instrukcją, która „nie jest bądź nie była” o wystąpieniu z Kościoła, bo KK nie uznaje formalnego wystąpienia, ale on też ma ją uznawać, na prośbę rzecznika prasowego KEP i blogera Roberta Prochowicza z apostazja.info, bo jest rozdział Kościoła od Państwa.

  2. Rafał
    Odpowiedz

    Chciałem się zapytać o trochę inną sprawę. Czy warto by było powalczyć, żeby w przypadku osób, które nigdy do KK nie wstępowały, KK nie potwierdzał wystąpienia, tylko przyznał, że petent nigdy nie był jego członkiem?

    • admin
      Odpowiedz

      Można, ale proponuję to przetestować na ambasadzie Mongolii – niech wydają zaświadczenia, że się nie jest Mongołem! 😀

Post a comment