W kwietniu 2011 roku miało miejsce niecodzienne wydarzenie – proboszcz katolicki zwrócił się do GIODO o wyjaśnienie swoich uprawnień na gruncie ustawy o ochronie danych osobowych. W warunkach umarzania wszystkich skarg z powodu „i 3” urasta to do rangi bitwy pod Lenino. Do tej pory to troje GIODO dostosowywało się do prawa kanonicznego, pisząc, że księża powinni zważać na kanon 220 KPK albo wręcz powołując się na kilka słów Soboru Watykańskiego II. Pytanie brzmiało:

Jako proboszcz parafii rzymskokatolickiej, mam zgodnie z ustawą prawo do rejestrowania i przetwarzania danych osób należących do Kościoła. Pytanie moje dotyczy księgi chrztów. Czy mam prawo przekazać metrykę chrztu dowolnej osoby – dowolnej osobie, czy też tak jak w Urzędzie Stanu Cywilnego (wstępnym, zstępnym itd.)? Czy mam prawo ujawnić fakt chrztu osoby, która wystąpiła z Kościoła – innej osobie. Jeśli tak to czy dowolnej czy też jw. tylko krewnym?

Najprostszą i najlepszą odpowiedzią byłoby: „Niech Ksiądz robi co chce, my i tak wszystko umorzymy„, ale napisano dość typową urzędniczą odpowiedź z błędem ortograficznym. Proboszczowi chyba nie o to chodziło – ale brawa za wzięcie byka za rogi bez czekania na kolejną instrukcję GIODO-KEP!

odpowiedź GIODO do proboszcza

Facebook Comments

Website Comments

 1. Krzysztof
  Odpowiedz

  Jest w tym kraju paru uczciwych duchownych, którzy chcą przynajmniej wiedzieć, jakie są przepisy prawa cywilnego w Polsce…

  Odnośnie osoby, która 'wystąpiła z Kościoła’, zastanawiające jest, czy fakt ten miał miejsce przed wydaniem „Omnium in mentem”, czy nie…

  • timmon
   Odpowiedz

   Masz rację, niestety z wypowiedzi Pani Weroniki Kowalik nic nie wynika. Po raz kolejny urzędnicy bronili sie rękami i nogami przed napisaniem czegoś konkretnego.

 2. Krzysztof
  Odpowiedz

  … ani przestępcom …
  admin: Uprasza się Krzysztofa o używanie „reply” przy odnoszeniu się do czyjegoś komentarza. Inaczej wypowiedź staje się niezrozumiała.

  • timmon
   Odpowiedz

   Ciężko na ten temat cokolwiek powiedzieć a tym bardziej ocenić.
   Jeżeli nawet założylibyśmy (zgodnie z zamiarem „twórcy”), że to kabaret to muszę przyznać, że bardzo prymitywny – ani to śmieszne, ani artystyczne. Oto moja opinia. 🙂

    • timmon
     Odpowiedz

     Efektem „występu” Biedronia może być utrata funkcji w Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, która zajmuje się m. in. sprawami dotyczącymi przestrzegania praw człowieka, w tym prawa do wolności religijnej.
     Do tej pory Ruch Palikota atakował hierarchów kościelnych. W tym „filmie” atakuje katolików i religię rzymskokatolicką, co z pewnością pociągnie za sobą odpływ elektoratu o umiarkowanych poglądach – nawet Tymochowicz, którego „transfer” był reklamowany przez Palikota jako „sensacyjny” im podziękował. Paradoksalnie „szum medialny”, o który i w tym przypadku Palikotom chodziło obróci się tym razem przeciwko nim. Jak widać media sa nieprzychylnie nastawione do tego klipu.

     • Arek

      Jeśli chodzi o sensacyjność Tymochowicza, to e eeee tam, to historia jeszcze sprzed wyborów. Teraz do think tanku palikota dołączają np prof Piotr Kruszyński albo choćby prof Jan Hartman, więc bilans jest co najmniej „na zero”, pff.
      http://biznes.onet.pl/ruch-palikota-chce-totalnej-reformy-postepowania-p,18515,5187295,onet-wiadomosci-detal. A co do tego czy kolejny happening czyli „kabaret polityczny” rzeczywiście obraża, zobaczymy… Bo to, że przeciwnicy polityczni widzą we wszystkim, co zdecydowanie sprzeciwia się faworyzowaniu Kościoła przez państwo, „mowę nienawiści” i tradycyjnie wyrażenie klucz – „atak na Kościół”, to żadna nowina dla mnie.

     • timmon

      Hmm poczytaj komentarze w Internecie to dowiesz się, czy obraża. Dodatkowo trzeba zauważyć, że poseł Rozenek już żałuje: „Rozenek co prawda dystansuje się od filmu, tłumacząc ?Rzeczpospolitej?, że to tylko kabaret, który nie miał na celu nikogo obrazić i z którym Ruch Palikota nie ma nic wspólnego„.
      Tutaj kopia strony dla niego – gdyby nadal miał wątpliwości – http://tinyurl.com/cdolrzm 🙂

Post a comment