Wystąp z Kościoła

Jest skrzętnie przemilczanym i ignorowanym przez biskupów faktem, że występowanie z Kościoła nie jest jego wewnętrzną sprawą. Dzięki trwającej od czerwca 2010 roku batalii Wystap.pl potwierdziły to ostatecznie wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wszystko co trzeba zrobić żeby wystąpić z dowolnego kościoła to napisać zrozumiałe i jednoznaczne oświadczenie woli, podpisać się i wysłać do proboszcza parafii chrztu za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Wystąpienie jest skuteczne od dnia odebrania pisma. Ten zaś pokazany jest na rewersie „zwrotki”. To wszystko. Cała „instrukcja KEP-u o apostazji” (której nie było nawet w prawie kościelnym!) to był gigantyczny humbug, mający na celu przejęcie kontroli nad tym procesem poprzez zaoferowanie „ekskomuniki na życzenie„. Ekskomunika nie jest jednak równoznaczna z wystąpieniem – to kara kościelna. Apostaci nadal (i do końca życia) podlegają prawu kanonicznemu. Kościół Katolicki po prostu nie uznaje wystąpienia – i nigdy nie uznawał. Nadal wyznaje zawartą w kanonie 11 KPK a nawet wzmocnioną przez Benedykta XVI zasadę semel catholicus semper catholicus (raz katolik, zawsze katolik). „Prośba o ekskomunikę” albo „sakrament apostazji” sprowadza(ła) się do upokarzającej procedury, często trwającej całymi miesiącami, skutkującej karą ekskomuniki czyli czymś w rodzaju odwracalnego „zawieszenia w prawach członka„.

Raczkowski
Aby zapobiec podleganiu prawu Watykan w marcu 2006 wysłał do przewodniczących episkopatów całego świata instrukcję mającą na celu przejęcie kontroli nad tym trendem – „Actus formalis defectionis ab Ecclesia catholica„. Nie miała ona na celu „ułatwienie apostazji” lecz utrudnienie a w zamyśle – uniemożliwienie stosowania odpowiednich krajowych ustaw (więcej na ten temat w „Czy Watykan ułatwia apostazję?„). Ta manipulacja udała się tak dobrze, że kilka tysięcy osób w Polsce zastosowało się do roboczego projektu instrukcji Rady Prawnej KEP, który nie tylko nie dotyczył formalnego wystąpienia z Kościoła, ale sami jej twórcy (!) w piśmie do nas przyznali, że nie ma on żadnego znaczenia w prawie polskim. Odbyło się to za cichym przyzwoleniem państwa, które nie chciało reagować na zawłaszczenie przestrzeni publicznej przez Konferencję Episkopatu Polski. W czerwcu 2010 powstał ten portal, który powiedział temu „non possumus” i rozpoczął świecką kontrofensywę.

Deklerykalizując zawłaszczoną przy aktywnym wsparciu „witryn apostatycznych” przestrzeń publiczną opracowaliśmy wniosek o odnotowanie, że ktoś nie chce być już uważany za wiernego Kościoła – czyli to do czego Polacy mają prawo, którego zostali pozbawieni. Po niezwykle zaciętej walce z broniącym proboszczów na własną niekorzyść (!) Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych Naczelny Sąd Administracyjny w październiku 2013 roku w całej serii wyroków przyznał wreszcie jednoznacznie, że wystąpienie z jakiegoś kościoła nie jest jego wewnętrzną sprawą, regulowaną jakimiś dekretami biskupów. Potwierdził tym to, co głosimy na Wystap.pl od samego początku! Założyciel Wystap.pl Maciej Psyk został za te osiągnięcia nagrodzony tytułem Racjonalisty Roku 2013 i nagrodą specjalną Wicemarszałkini Sejmu Wandy Nowickiej za budowę świeckiego państwa. Był to jednak dopiero wstęp do trwającej obecnie batalii o realne a nie „na papierze” podleganie kościołów ustawie o ochronie danych osobowych. Możesz ją wesprzeć i wziąć w niej udział korzystając z opracowanej procedury i poniższych formularzy (wersje K i M).

  wystąpienie k (15,5 KiB, Ilość pobrań: 15 017)

  wystąpienie m (16,5 KiB, Ilość pobrań: 16 283)

Co z tym zrobić:

0. przed wypełnieniem ściągnij i przeczytaj instrukcję dla uczestników

1. uzupełnij (dla ułatwienia zaznaczono na czerwono)

2. wydrukuj

3. przyłóż na dole w zaznaczonym miejscu pierwszą stronę dowodu osobistego

4. zeskanuj i wydrukuj lub skseruj

5. podpisz

gotowe pismo wygląda tak:

6. zrób dwie takie same kopie z tymi samymi datami i schowaj do szuflady

7. pismo wyślij listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru do parafii miejsca chrztu (razem z kserem świadectwa chrztu)

adres parafii znajdziesz tutaj

W ciągu 14 dni powinien przyjść dowód dokonania adnotacji. Teoretycznie proboszcz ma taki obowiązek. Praktycznie – może wezwać Cię do zastosowania się do „procedury apostazji kanonicznej”, która nie obowiązuje nawet w jego diecezji. W takim jednak przypadku musi liczyć z tym, że GIODO wyda mu nakaz dokonania adnotacji w księdze chrztów o Twoim wystąpieniu (od którego może się odwoływać do sądów administracyjnych). Metodą „pokojową” (która powinna być standardem) udało się to w kilkudziesięciu parafiach, m.in.:

1. Podwyższenia Krzyża Świętego w Polanowie

2. Świętej Trójcy w Jędrzejowie

3. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mielcu

4. Bożego Ciała w Poznaniu

5. błogosławionego Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie

6. Podwyższenia Krzyża św. w Raszkowie

7. św. Anny w Lubartowie

8. Bazyliki Katedralnej w Tarnowie

9. Parafii przy Bazylice pw. Świętego Jakuba Apostoła i Świętej Agnieszki w Nysie

10. św. Katarzyny i Opatrzności Bożej w Jastrzębiu Zdrój

11. Trójcy Przenajświętszej w Starym Dzikowie

12. św. Maksymiliana Kolbe w Pabianicach

13. św. Antoniego Padewskiego w Tomaszowie Mazowieckim

14. Podwyższenia Świętego Krzyża w Łodzi

15. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Łobzie

16. Podwyższenia Krzyża Świętego w Grudziądzu

Poza tym były przypadki kiedy od razu proboszcz „uznawał” wcześniej złożony akt apostazji po otrzymaniu formularza z Wystap.pl czyli zbyteczne były propagowane przez apostatów „skargi do kurii”.

Jeśli nadejdzie odpowiedź pozytywna zrób skan i wyślij na admin@wystap.pl. Jeśli natomiast proboszcz odmówi dokonania adnotacji lub nic nie odpisze trzeba napisać skargę do GIODO z prośbą o wydanie decyzji administracyjnej. Aby otrzymać pomoc prawną wyślij skan odpowiedzi proboszcza lub „zwrotki” (jeśli nie ma odpowiedzi).

Do czego jest potrzebna kserokopia dowodu osobistego?

Formularz można wysłać listem ponieważ ustawa o ochronie danych osobowych nie wymaga, by nadawca obowiązkowo zgłosił się do adresata. W tym przypadku jednak wymagane jest jakieś dodatkowe potwierdzenie tożsamości poza podpisem. 5 listopada 2003 roku włoski odpowiednik GIODO wydał decyzję, że fotokopia dowodu tożsamości jest w tym przypadku wystarczająca. Także „nasz” GIODO nigdy nie twierdził, że konieczne jest potwierdzenie notarialne.

Ze swojej strony Kościół zaakceptował „wystąpienie po włosku” 24 listopada 2006 roku, w wyjaśnieniu okólnika „Actus formalis defectionis ab Ecclesia catholica” dla Przewodniczącego Konferencji Biskupów Włoch.

Dokumenty i Statuty Synodu Archidiecezji Poznańskiej 2004-2008

Wpisów: 586

 1. Witam ponownie. W grudniu złożyłem wniosek tzn. wysłałem z kopią dowodu za potwierdzeniem odbioru, które do mnie wróciło. Żadnej odpowiedzi nie otrzymałem. Mieszkam w Anglii i trochę trudno pilnować tej sprawy. Co mogę teraz zrobić? Pisać do GIODO czy czekać na wyroki?

  Reply

  • Wygląda na to, że Twoja sprawa z trudem wpadła do kategorii „brak odpowiedzi proboszcza”. Tutaj już nic się nie poradzi, bo pisanie skarg do GIODO przestało mieć sens. Trzymaj kciuki za kolejny przełom w Naczelnym Sądzie Administracyjnym czyli odblokowanie jego uprawnień.

   Reply

   • Hmmm. Też mieszkam w UK i też zamierzam wysłać swój akt. Zobaczymy co z tego wyjdzie.
    Parę lat temu próbowałam osobiście. Wówczas proboszcz odmówił – kazał się zastanowić i wrócić przy następnym pobycie w Polsce. Niestety olałam sprawę, bo komu chciałoby się podczas urlopu z klechami użerać.

    Reply

 2. A co jest wtedy z pochówkiem? Bo ja rękami i zębami za, ale zostawić kłopot rodzinie to tak trochę brzydko.
  Z pozdrowieniami IRA68

  Reply

 3. Cześć!
  Wczoraj wysłałem do parafii oświadczenie woli o wystąpieniu z KK – skan oświadczenia mejlem oraz oryginał pocztą za potwierdzeniem odbioru. Otrzymałem od proboszcza taki oto e-mail:

  Adnotacja w księdze zostanie dokonana, choć taka forma apostazji w myśl prawa na które się Pan powołuje nie jest wiążąca dla strony kościelnej. Według wykładni sądowej Kościół miał i ma prawo wymagać własnej i właściwej sobie formy tego aktu, która wymaga choćby osobistego kontaktu z proboszczem miejsca (są też inne punkty odnośnej instrukcji). Pozdrawiam serdecznie.
  Ks. Adam

  Ciekawe czy prześle mi świadectwo chrztu z naniesioną informacją o wystąpieniu. W związku z tym na pewno się jeszcze odezwę.
  Pozdrawiam!

  Reply

  • To jest przełomowe Zenku. Po raz pierwszy to się pojawiło. To jest po prostu rozdział Kościoła od Państwa. Oczywiście, że dla strony kościelnej to nie jest wiążące, bo dla nich będziesz wiernym podlegającym prawu kanonicznemu do śmierci. Akceptują jednak ustawę. Niemożliwe żeby proboszcz sam z siebie to napisał. To musiało przejść przez wszystkie szczeble hierarchii.

   Reply

   • Niemożliwe żeby proboszcz sam z siebie to napisał. To musiało przejść przez wszystkie szczeble hierarchii.

    Hmmm… mejla ze skanem oświadczenia woli wysłałem do parafii 6 lipca 2016 o 12:31. Odpowiedź z tekstem, który wcześniej zacytowałem otrzymałem już tego samego dnia o 12:57. Coś za szybko jak na przejście przez wszystkie szczeble hierarchii. Chyba to jednak autonomiczna decyzja proboszcza tejże parafii (należą się mu tzw. „czapki z głów”?).
    Mam nadzieję, że nie popełniłem błędu nie polemizując a nim, że ja nie dokonałem apostazji tylko wystąpiłem z KK.
    Napisał mi w osobnym mejlu, że wysłał już mi świadectwo chrztu z naniesiona adnotacją – jaką, to się okaże gdy to otrzymam. Na pewno prześle Tobie skan celem pokazania innym, pochwalenia się sukcesem (co ciekawe, ksiądz nie czekał na oryginał wysłany pocztą).

    Niemniej zdanie:
    „To jest po prostu rozdział Kościoła od Państwa”
    brzmi wspaniale!

    Pozdrawiam – Zenek

    Reply

    • Przypuszczam, że ta odpowiedź została ustalona wcześniej na wysokim szczeblu a proboszcz miał już zielone światło żeby tak odpisać.

     Reply

     • 8 lipca, już po dwóch dniach od wysłania pisma, otrzymałem świadectwo chrztu z naniesioną adnotacją: „6.07.2016 – formalnym aktem wystąpił z Kościoła katolickiego„. Tym samym potwierdziło się, że ksiądz nie czekał nawet na moje pismo tylko zareagował na mejla. Czuję się wspaniale. Skan prześlę adminowi.
      Zenek

      Reply

 4. A co jeśli nie mam świadectwa chrztu? Czy muszę o nie prosić w parafii chrztu?

  Reply


Dodaj swoją opinię